Keresés

Google

Hirdetés

Facekontroll

Székely Gergő blogja. 2007-ben fél év szingapúri kutatói ösztöndij dokumentálásávan indult. Azóta leginkább utazó blogként működik. Távol-Kelet, Közel-Kelet, Amerika, Európa... Néha kis IT, néha kis politika.

Translate

Kommentek

  • Annamária Zólyominé Felner: Kedves Gr3g! Szeretnék érdeklődni még egy két dolog iránt. Ha lehetne felvehetnénk egymással a kap... (2017.09.12. 15:31) Szingapúr HowTo
  • lallalla: "baratsagtalan eghajlata ellenere nagyon jo hely!" végre valami biztató! csak kibírjuk azt a 2-3 é... (2012.06.01. 10:33) Fairbanks
  • KÁKÁVÉ: Nagyon helyénvaló dolgokat írtál. Azóta még rosszabb a helyzet, én már kaptam bilincset azért, mer... (2012.05.03. 20:35) Kerékbilincs maffia
  • Viola, a ló: Az állat neve hyrax www.google.hu/search?q=hyrax&oe=utf-8&rls=org.mozilla:hu:official&... (2011.08.10. 14:40) Ein Gedi
  • Bölcs Bagoly: Pol Pot véreskezű zsarnok volt. Ezt lehet levonni a fentiekből. (2011.02.10. 15:51) Akna múzeum - Siem Reap

RSS válogatás

Az általam olvasott RSS-ek közül szemezgetek. Hozzáférhető Weblap formában, rss feed-ként.

Heti kedvencek

Innen olvasnak

Címkék

adminisztráció (27) alaszka (5) állatkert (5) amazonas (2) angkor (12) átverés (10) bangkok (6) bank (2) bce (3) bme (3) bogota (3) bolivia (5) buli (19) chile (3) cigányság (3) cigi (8) esélyegyenlőség (16) étkezés (32) fesztivál (10) floorball (5) globális felmelegedés (3) graffiti (4) háború (14) haifa (2) hegymászás (3) hong kong (9) huayna potosi (2) izrael (18) jeruzsálem (4) kambodzsa (15) katolikus (8) kiállítás (6) kina (13) kocka (13) kolumbia (4) komcsik (8) konferencia (2) közlekedés (29) kuala lumpur (7) lakás (17) la paz (4) linux (2) magyarország (17) majom (4) makaó (3) malajzia (13) média (10) megérkezés (20) microsoft (2) munka (7) művészet (9) múzeum (23) nemzeti park (26) népnevelés (68) nus (14) pénz (4) peru (10) rajz (2) rehovot (4) rizsa (26) rom (30) saigon (2) sentosa (3) singfest (3) sport (25) strand (9) sungei buloh (2) szavazás (8) szingapúr (66) szögliget (5) szolgalati kozlemeny (2) templom (25) tenger (7) természet (82) thaiföld (13) tioman (6) turista (139) ubuntu (2) usa (4) vallás (12) válság (4) vicc (21) video (61) vietnam (13) vitorlázás (2) weizmann (3) windows (4) zene (7) Címkefelhő

Akna múzeum - Siem Reap

2008.06.05. 01:11 :: Gr3g

Kambodzsáról két dolgot szoktak tudni az emberek. Az első, hogy itt már a középkorban (802-1431) olyan birodalmat építettek a khmerek, aminek a fővárosa egy millió embernek adott otthont és képes volt felépíteni a Föld mai napig legnagyobb vallási célú épületét, Angkor Vatot. Ezt akkor tették, amikor Párizs és London együttes lakossága nagyjából 50.000 fő volt.

A másik dologra kevésbé lehet büszke az ország, ez pedig a Pol Pot vezette vörös khmerek elvetemült rémuralma, akik 1975-től tizedelték értelmetlenül a saját népüket... Ebbe a demoralizáló korszakba enged bepillantást a Siem Reapban található kambodzsai taposóakna múzeum.
























A vörös khmerek egy agrárparaszti kommunista országot akartak létrehozni, és emiatt úgy gondolták, hogy nincs szükség értelmiségiekre. Ezért haláltáborokat hoztak létre, ahová bárkit elhurcoltak, ha értelmiségi, tanár, vallási vezető, nem khmer nemzetiségű, szemüveges (!!!), nyugattal kapcsolatban álló vagy a „rendszerre veszélyes” ember volt.
























A vörös khmerek egyik nehezen értelmezhető törvénye az volt, hogy kínvallatás közben a szerencsétlen embereknek tilos volt jajgatni, vagy bármi hangot kiadni.































Gyermekeket kényszerítettek arra, hogy azzal bizonyítsák hűségüket a Pol Pot rezsimhez, hogy beárulják, sőt egyenesen meggyilkolják szüleiket.































Pol Pot az egzisztencializmus és a nyugat-európai kommunista "gondolkodók" egyik fő központjában, a párizsi Sorbonne egyetemen tanult. Itt gondolta ki azt az aberrált agrár-kommunista államberendezkedést, amit igyekezett is megvalósítani.































Állítólag Pol Pot egyik utopista tanára a Sorbonne-ról, amikor megtudta, hogy egykori diákja szülőhazájában hatalomra jutott egyből gépre szállt, hogy segítse Pol Potékat az ország megreformálásában. Amikor a gépe földet ért, egyből vitték a kivégző osztag elé.
































A legszolidabb becslések szerint is több mint egymillió ember halt meg, de van olyan vélemény, miszerint az akkori 8 milliós lakosság egyharmadát kiirtották. Erről persze soha nem lesznek pontos adataink, mert az USA utólag minden emberáldozatot a vörös khmerek számlájára írt, holott az alatt az idő alatt rengetegen elvándoroltak az országból, sokan természetes halállal haltak meg és számos khmer esett áldozatul az amerikai légierő bombázásainak, amikor a Vietnami háborúban Laoszt és Kambodzsát támadták, hogy a vietkong utánpótlások vonalait elvágják. (A második Világháborúban az oroszok is utólag a nácik számlájára írtak minden veszteséget, ami a őket érte, holott nem kevesen estek áldozatul a kommunisták ténykedésének. Ez persze nem csökkenti akár a vörös khmerek, akár a nácik bűneit, de általános jelenség, hogy szeretnek mást is az ő számlájukra írni.)
































Kevesen tudják, de Kambodzsa és Laosz sokkal több bombát kapott, mint Vietnam. A mai napig hatalmas probléma a fel nem robbant sokezer repesz, ami a földeken vár az arra járó munkásokra vagy játszó gyerekekre.
























A vietnami határ sorozatos megsértése és a vietnami kisebbség kivégzése miatt Vietnam1979-ben elűzte a Pol Pot-rezsimet, ami a hegyekbe és őserdőkbe visszahúzódva folytatott gerillaharcot egészen 1996-ig. Pol Pot 1998-ban halt meg. Emberiesség elleni bűntetteiért soha nem vonták felelősségre.
























Az egyik "kedvenc" képem ez volt, amin egy vörös khmer katona páncéltörővel éppen Angkor Vat romjai előtt pózol.































Ezeknek a harcoknak egy sajnálatos velejárója volt, hogy a háborúzó felek előszeretettel telepítettek taposóaknákat mindenhova. Angkor romjai között mászkálva is sokszor lát az ember aknákra figyelmeztető táblákat, a leglátogatottabb helyeket azonban már nyugodtan felkereshetjük.
























Nem így van ez azonban a helyiek által bevetett földeken, gyerekek játszóhelyein. Laoszban például 10 percente robban egy bomba, ami legtöbbször gyerekek vagy földművesek végtagjait szakítja le. Laoszban a turisták egy jelentős része vásárol egykori bombákból készült tárgyakat, amivel közvetve hozzájárul a helyiek veszélyeztetéséhez.
























A taposóaknák egyik legnagyobb baja, hogy nagyon könnyen előállíthatóak, nagyon könnyen telepíthetőek, viszont jóval a háború után is szedik áldozataikat. Egy akna előállítása 10 USD, míg egy akna felszedésének költségei 1000 USD körül vannak.

























A taposóaknákat tipikusan nem gyilkolásra tervezik, hanem arra, hogy a rálépő ember nyomorékká váljon. A filozófia mögötte az, hogy egy halott ember kisebb kár az ellenfélnek háború idején, mint egy nyomorék. Míg egy hullát "csak" el kell földelni, addig egy megnyomorított katona sokkal több erőforrást von el az ellenségtől.
































A múzeumban megnézheti az ember a leggyakrabban használt akna típusokat, repeszeket, fegyvereket, de nagyon alapos statisztikákat, térképeket és leírásokat is a látogató elé tárnak. A belépés jelképes 1 USD, de adományokat szeretettel fogadnak. A pénzből sérült gyerekeket gondoznak és aknamentesítenek.
























Hatástalanított, fel nem robbant bombák.
























A legkisebb taposóakna, amit a múzeumban láttunk, alig nagyobb egy konzervdoboznál. Sokáig olyan aknákat gyártottak, amiben a fém mennyisége nem volt elég ahhoz sem, hogy a fémdetektorok jelezzék az ottlétüket. Ez nyilvánvalóan rendkívül megnehezíti az aknamentesítést, ezért nemzetközi törvényekkel próbálják szabályozni az aknák típusait.
























Persze szépek a nemzetközi törvények, de ha olyan országok nem írják alá őket, mint Oroszország, Kína, USA, Dél-Kórea vagy Szingapúr, akkor a hasznuk erősen megkérdőjelezhető... Hasonló a káros anyagok kibocsátását szabályozni próbáló a Kyoto-egyezmény sorsa is. USA, Oroszország és Kína nélkül csak bohóckodás az egész.
























Gépágyú a kertben.
























Aknák, ruhák.
































Nem tanácsos elbóklászni.
























Aki Siem Reapban jár, annak Angkor romjai mellett mindenképp érdemes ide is ellátogatnia.
































Források:
http://www.icbl.org/resources/apec.html
http://www.mineaction.org/section.asp?s=treaties_and_law
http://www.menszt.hu/informaciok/kep_es_valosag/masodik_fejezet#7
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kambodzsa

1 komment

Címkék: háború múzeum kambodzsa turista népnevelés angkor komcsik

A bejegyzés trackback címe:

https://facekontroll.blog.hu/api/trackback/id/tr66459324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bölcs Bagoly 2011.02.10. 15:51:44

Pol Pot véreskezű zsarnok volt. Ezt lehet levonni a fentiekből.
süti beállítások módosítása