A Siratófal, avagy a Nyugati Fal a második jeruzsálemi zsidó főtemplom idejéből (Kr. e. 516 – Kr. u. 70) való támfal. A Siratófal név onnan ered, hogy a zsidók e falnál imádkozva gyászolják a templom lerombolását; a Nyugati Fal elnevezés pedig arra utal, hogy egykor a Heródes által újjáépített második templom udvarát határolta. A Siratófal a jeruzsálemi óváros vallásiemlék-együttesének, a Templom-hegynek a része. Szent hellyé azért vált, mert közel esik a Templom-hegyi Szentélyek Szentélyéhez, a zsidó vallás legszentebb helyéhez. A Siratófal jelenleg a zsidó vallásgyakorlás számára hozzáférhető legszentebb hely.
A Siratófal melletti térre több helyről is be lehet menni, de mindenhol élesített gépfegyverrel figyelnek a katonák a gyanús alakokra. Ha valaki a téren mobiltelefont használ, akkor határozottan, de udrariasan arra kérik, hogy azonnal hagyja abba.
A férfiak és a nők elkülönített részen mehetnek a falhoz. A nőknek jóval kisebb terület jutott.
A legtöbb ember, aki a falhoz ellátogat, begyömöszöl egy papírcetlit a kövek közé, hogy az arra felírt kívánsága így biztosan eljusson Istenhez és beteljesüljön.
A ez egykori főtemplomhoz közelebb található egy fedett része is a falnak, de ide már csak férfiak léphetnek be. Ennél már csak akkor juthat zsidó ember közelebb a legszentebb helyhez, az egykori templom oltárához, ha belép a muszlim szent helyre, a Sziklamecset területére, ezt azonban a zsidó törvények tiltják. A másik lehetőség, hogy befizet a régi alagutakat bemutató, nagyon érdekes túrára, ahol 1 óra alatt Jeruzsálem történelmi gyorstalpalót is kap.
A lenti képen látható az egykori zsidó főtemplom rajza. A besatírozott terület a jelenlegi Siratófal.
Végül egy kis audio-vizuális élménybeszámoló.