
"Figyelem! Akit azon kapunk, hogy bármit bedob a krokodilok közé, azt átadjuk a rendőrségnek."

Sajnos nem volt rendesen kitáblázva a hely, hogy melyik jószágról mit kell tudni. A krokodilokhoz nem értek, így csak a képeket teszem közzé, közben meg néhány érdekességet is megosztok ezekről a jószágokról. Hát nem édesek?

Kambodzsában Pol Pot őrült diktatúrája alatt a népesség csaknem felét kivégezték. Az embertelenséget és primitívséget jól mutatja, hogy elég volt a halálhoz, hogy az ember szemüveget hordjon. Mert ugye akkor biztos értelmiségi, azokra meg nincs szükség. Amiért ezt felhoztam, mert van egy híres krokodil telep Siem Riep-ben (elvileg Januárban megyek oda), ahova a csecsemőket meg kisgyerekeket vitték kivégezni Pol Pot pribékjei a 70-es évek elején. Egyszerűen bedobták őket a kiéheztetett krokodilok közé.

Az egyik leghíresebb ausztrál is a krokodiloknak köszönheti hírnevét. Igen, ő Krokodil Dundee. Még a Sydney-i Olimpián is ő volt az egyik fő attrakció a nyitóünnepségen.

A krokodil embriók nemét nem a génjeik határozzák meg, hanem a hőmérséklet, amiben a tojások vannak. A kikeléshez kb 80 nap kell, de ez is függ a hőmérséklettől. 31.6 fok körül hím neműek lesznek, ennél alacsonyabb hőmérsékleten nőstények.

Honnan ered a krokodilkönny kifejezés? Mi köze van a krokodilokhoz? Valóban sírnak ezek az állatok? (Egy az egyben idézek innen)
Arra az emberre mondjuk, hogy krokodilkönnyeket hullat, akinek bánata nem valódi, érdekből, számításból színlel szomorúságot vagy részvétet. Sokan azonban az eredeti jelentéstől függetlenül a nagy könnyeket ontó emberre, gyerekre is azt mondják, krokodilkönnyeket hullat - pejoratív tartalom nélkül.

A számos idegen nyelvben - latin, angol, német, francia, satöbbi - is létező kifejezés eredete, hogy többen megfigyelték, amint a krokodil áldozatának elejtése és elfogyasztása közben vagy után nagy-nagy könnycseppeket hullatott. A vérfagyasztóan kegyetlen állat ilyetén "érzelmi" megnyilvánulása szöget ütött a fejekbe, többekben felmerült, hogy a krokodil voltaképpen megsiratja zsákmányát.

A valóságban nincs szoros összefüggés a zsákmányszerzés és a könnyezés között. A krokodilok valóban rendelkeznek sós, fehérjében gazdag váladékot termelő könnymirigyekkel. Ezek akkor lépnek működésbe, amikor a hüllő a szárazföldön tartózkodik, hiszen csak ilyenkor fenyegeti az a veszély, hogy kiszárad a szeme.

A termelődő igen nagy mennyiségű könny szerepe a szem nedvesen tartása, ezáltal a látás élességének fenntartása, valamint a baktériumok elleni védelem. A legenda eredete valószínűleg az lehetett, hogy azok a mázlisták, akik közelről láttak krokodilt, és ezt később még el tudták mesélni másoknak is, a szárazföldön találkoztak vele, ahol a szemvédő könnyezés működésbe lép.

Érdekes, hogy embereknél létezik egy úgynevezett krokodilkönny-szindróma. E ritka állapot akkor jön létre, amikor az arcideg (nervus facialis) sérülése után az eredetileg a nyálmirigyeket ellátó idegrostok a könnymirigyekhez haladó rostokkal egyesülnek a gyógyulás során. Ennek következménye, hogy a normálisan bőséges nyáltermelődést kiváltó helyzetekben - éhség, étel megkívánása, táplálkozás - az illető könnyezni kezd.







Jó öreg Stewe Irving emléke örökre szívünkben él. Aki helyesen megmondja először, hogy hány South Park epizódban jelenik meg a híres krokodil vadász, és mi(k) ez(ek) a rész(ek), az kap egy sört ha hazamentem!
