Egy szerencsés véletlen folytán Sánta Gábor építész - aki időközben Réka testvérünk apósa lett - éppen néhány nappal azelőtt érkezett Kambodzsába, mint mi. Angkorral szembeni elhivatottságát mi sem jellemzi jobban, mint hogy egyetemista korában képes volt megtanulni franciául, hogy az általa Franciaországból begyűjtött Angkorról szóló könyveket megértse. Ezután nem meglepő, hogy már 1985-ben írt egy tanulmányt a khmer építészetről (melyből néha idézni fogok az egyes épületeknél).
Gábor az Angkor Alapítvány közreműködésével tehát egy nagyon régi álmát váltotta valóra ezzel a kambodzsai úttal. Egy három hetes oktatási projektet vezetett Siem Reapban, ahol kambodzsai diákokat tanított térrendezésre, építészetre és a magyar fejlesztésű Archicad építészeti tervező szoftver használatára. (A projektről bővebben ebben a pdf-ben lehet olvasni.)
Khmer diákok.

Térrendezés.

Nekünk a thaiföldi viszontagságaink után nagy biztonságot jelentett, hogy egy helyi kapcsolatokkal rendelkező honfitársunk is ott van velünk. Később rájöttünk, hogy mennyit számít, ha egy olyan ember kalauzolja az embert Angkor romjai között, akinek az ismeretei olyan mélyek, hogy kívülről tudja a templomok alaprajzát, az egyes élületek történetét avagy a régészeti munkálatok pillanatnyi állását.

Ennyi bevezető után a következő bejegyzésben most már tényleg rátérek arra, hogy mit is láthat a kíváncsi utazó Angkorban.