De mit is keresett ő Magyarországon, és miért is kapta azt a három tojást? Nézzük kicsit részletesebben.

Nézzük először a Microsoft-vonalat, mert mindenkit az érdekel inkább.



<szubjektív>
Na de minek jön Ballmer egy ilyen rendezvényre?
A hivatalos indoklás szerint "Délelőtt Ballmer az Országgyűlés informatikai és távközlési albizottságának rendkívüli ülésén bejelentette: a Magyar EU Fejlesztési Igazgatótanács és a magyar kormány, illetve a Microsoft közösen indít programot az információs társadalom alkalmazkodó képességének növelésére. A TITAN, Tréning-keretprogram az Információs Társadalom Alkalmazkodóképességének Növelésére akciót a Microsoft kezdeményezte. A kezdeményezés lényege, hogy a magyar piacon is minél több jól képzett információ- és kommunikációtechnológiai szakembert képezzenek a magyar vállalatok nemzetközi versenyképességének növelése és az e-Befogadás társadalmi és gazdasági alapjainak megteremtése érdekében, közölte az MTI." (forrás: http://index.hu/tech/uzlet/ballmer08051/).
És ténylegesen miért jött ide?
"Három magyarországi cég szerint igen furcsa egybeesés, hogy Steve Ballmer éppen azon a napon látogat Magyarországra, amikor a Fővárosi Bíróság a kormány 25 milliárd forintos szoftverbeszerzési módszerét vizsgálta volna. A 2008. május 19-re kitűzött, első tárgyalást az illetékes bíró egyéb hivatalos elfoglaltságára hivatkozva elnapolta." (forrás: http://index.hu/tech/jog/msbll080519/)
Magyarán idejött lobbizni egy törvénysértő közbeszerzés ügyében, ahol épp 25 milliárdot kapott volna a cége. Ennyiért már megérte kimozdulni Redmontból. Meg a kormánynak is megérte elnapoltatni a bíróval a tárgyalást, hátha mond valami olyat Ballmer, amit jó tudni a tárgyalás előtt.
A hup.hu-n (Hungarian Unix Portal) és ubuntu.hu-n egyre gyakrabban olvasni olyan híreket, hogy xy ország xy kormányhivatala tért át microsoftos termékekről nyílt forráskódú megoldásokra (pl.: ők vagy ők), mert azok olcsóbbak és megbízhatóbbak. Lassan tőlünk keletre és nyugatra is felismerik, hogy a nyílt forráskódú szoftverek használata a jövő, így nagyon meg kell becsülni Bill Gateséknek a Microsoft tarthatatlan politikáját támogató idióta kormányokat. Nyilván, hogy mi vagyunk az egyik, aki hajlandó 25 milliárdért közbeszerezni Microsoft termékeket. Amikor meg ez veszélybe került a törvénytelen közbeszerzés miatt, akkor egyből jött ide Ballmer lobbizni. Ez a hír, nem az, hogy tojást kapott a drága zakójára!
Kicsit olyan ez, mint amikor az Őszödi-beszéd után azon volt kiakadva a fél ország, hogy "azt mondta, hogy kurva ország. Hát ilyet nem lehet..." Nem az a lényeg, csak az sajnos megint elsikkad. A kérdés inkább az lenne, hogy miért kell erőltetni a drága, egyáltalán nem biztonságos microsoftos technológiákat, amikor teljesen egyenértékű INGYENES alternatívák vannak? (A témával kapcsolatos a szoftver-ergonómia házim. Most még csak pdf, de lesz belőle önálló poszt is előbb-utóbb.) Meg azzal kéne foglalkozni, hogy sértett-e törvényt valaki, és ha igen, akkor miért nem bűnhődik?
</szubjektív>




Ballmer után a Microsoft elhúzott, és vitte magával a néző sereg felét is. Amúgy ez innentől kezdve jellemző volt, hogy az előadások után megfeleződött a hallgatóság.
Nézzük még néhány szóban a vállalkozói vonulatot is, mert arról esett a legkevesebb szó a médiában.

Ballmer után következett Fazekas András, a sokak által magyar Google-ként emlegetett Nav 'N' Go egyik vezetője, aki cége sikeréről beszélt. Szerinte a kisvállalatok sikerének kulcsai, hogy "találd meg a kiaknázatlan piaci rést", "építsd a partneri kapcsolatokat", "ne becsüld le a médiát" és "állj több lábon". Ebben lehet valami, mert a Nav 'N' Go 3 év alatt 25 milliárd forintos bevételt ért el, jelenleg több, mint 350 alkalmazottjuk van. A kezdeti sikerük kulcsa az volt, hogy a nagy navigációs szoftvereket gyártók lebecsülték a kelet-európai piacot, így egy hatalmas kiaknázatlan piaci rést hagytak. Ebben a közegben sikerült a cégnek érvényesülni. Kitaláltak továbbá egy minden addiginál hatékonyabb tárolási formát, amivel 1 GB-ra tudták csökkenteni Kelet-Európa térképét utca/házszám szinten. Ez hatalmas spórolás volt a korábbi 3-4 GB helyett, így nagyon hamar rengeteg cég az ő megoldásukat akarta használni. Az tény, hogy eddig nagyon jól csinálták, kérdés hogy mi lesz a továbbiakban a "navigáció 2.0" irányban. Picit árnyalja mondjuk a képet, hogy induláskor már volt jól menő vállalkozásuk a vezetőknek, és a cég jelenleg 51%-ban egy külföldi magánszemély tulajdona, de ettől még az eredményeik szépek.

Ezután volt még egy bűnrossz iwiw-es előadás, meg egy közepes előadás a Sky Interactive részéről. Velük csak az volt a gond, hogy feltételezte, hogy mindenki tudja, hogy kik ők, holott senki sem tudta.
A szervezéssel kapcsolatban nekem nagy szívfájdalmam volt, hogy csaknem 4 órán keresztül nem volt 1 szünet sem, így az eltávozó hallgatók jelentős részét a természet hívásának tudom be. Kár, hogy erre nem gondoltak. A rendezvény után láttuk, hogy csomó szendvics is volt a terem előtt, de ezt addigra jól megritkították a korábban távozók. Inni viszont nem adtak semmit a kaja mellé, csak fél liter ásványvizet még 4 órával korábban, amiből már senkinek nem maradt semmi. Furcsa továbbá, hogy állítólag nem engedtek be laptopokat a terembe, valamint a biztonsági őrök kompetenciája is erősen megkérdőjelezhető a Ballmer-dobálás miatt. Az pedig érthetetlen, hogy egy ilyen színvonalú előadóban hogyhogy nincsen wifi?