Nekünk már megvolt a jegyünk Siem Reapból vissza Szingapúrba, így kizárásos alapon 3 napos jegyet vettünk. Ez azért is jó választás, mert a 0. napon bemehet az ember délután 4-től, hogy megnézze a naplementét Phnom Bakheng hegyéről. Akárhova máshova is lehet persze menni, de valamiért mindenki ezt a túlzsúfolt dombot választja első angkori élményéül. Ez pont jó arra, hogy egy képet kapjon a látogató az elképesztő szépségről és felfoghatatlan méretekről, amiket Angkorban tapasztalni.

"Ha khmer királyok arcképcsarnoka létezne, ott megkülönböztetett helyet kapna I. Yasovarman (889-900), aki Angkor területén az első várost, Yasodharapurát létrehozta. Birodalmának templomhegye, uralkodásának szimbóluma Phnom Bakheng. Az építmény jelentőségét súlyozza az öt középső szentélynek a piramis lépcsőin emelt hatvan kicsiny mása, valamint az emelvényt körülvevő negyvennégy templomépület (prasat)." (1)

"A Bakheng természetes magaslaton álló „templomhegy”, az univerzum székhelye. A 650×440 méteres alaprajzú templom minden oldalán 12-12 szíve, az istenségszentély áll. A koncentrikus négyszögeket formáló öt szint, a teljesség öt belső öve a tudás és a lélekújjászületésének szimbolikus útja." (2)

"A templomot eredetileg 108 torony díszítette. A tornyok száma és elhelyezkedése alapján a kutatók úgy tartják, hogy azok az égbolt csillagainak „másolatai”, a korabeli indiaicsillagászati naptár alapján." (2)

"A progresszíven csúcsosodó templom legfeleső szintjéhez az égtájak felől egy-egy lépcsősor vezet; a lépcső oroszlánszobrai egyedülállóan szépek. A központi szentély, az isten háza centrumában állt Siva és a dévarádzsa-istenkirály szövetségének közös jelképe, a linga." (2)

"Bár napjainkra a legtöbb torony összeomlott, mégis kedvelt turistacélpont, mert a templomból gyönyörű panoráma nyílik Angkorvatra, Angkorthomra és a környező területekre." (2)

Az angkori szobrászat egyedülálló, azt már itt láttuk.

Az Egyenlítőhöz viszonylag közel lévén a Nap itt is sokkal hamarabb lebukott a horizont alá, mint mondjuk Magyarországon.

Már a buddhista szerzetesek se a régiek...

Vérszagra gyűl az éji vad.

Picit demoralizáló volt első élményként ennyi emberrel osztozni a naplementén Phnom Bakhengben, de fontos hangsúlyozni, hogy ez messze van az átlagostól. Akkora területen fekszenek a templomok (köztük például Angkorvat, a Föld legnagyobb vallási célú épülete), hogy az az évi 2.000.000 ember, aki ellátogat ide, az egyáltalán nem tűnik fel.

A tehetősebbek külön utakon elefánt háton jöhetnek fel a dombra.

Gondolkoztam, hogy milyen rendezési elvet követve írjak Angkorról, végül amellett döntöttem, hogy az épületek építésének ideje szerint írok róluk, nem pedig abban a sorrendben, ahogy meglátogattuk őket. Legközelebb tehát a korai Angkor következik.
Források:
(1) Sánta Gábor: Khmer építészet (1985)
(2) http://hu.wikipedia.org/wiki/Bakheng