
Az épületet díszítő faragások között nagyon hasonló elemeket találhatunk, mint Angkor Thom épületeinél. Ez nem véletlen, hiszen ugyanaz a VII. Dzsajavarman király, a "Nagy Építtető" állíttatta ezt is, mint aki azokat. A bejáratnál például mindjárt az Angkor Thom-i kapuk mása fogadja a látogatót.

A templom amúgy a király 1181-ben, a csamok felett aratott győzelme emlékére épült.

Eredeti neve: Nagara Dzsajasri (Nagara Jayasri) – A győzelem szent városa.

A vizesárokkal és fallal kölülvett egyszerű szerkezetű, de igen díszes, galériákkal udvarokra tagolt épület a király apjának emlékét szolgálta. Az nem derült ki, hogy ezek a helyiek mit keresnek a vizesárokban.

Ez a 56 hektáros alapterületű „lapos” templom a város oktakási központja, buddhista egyetem volt: falai között 1000 lelki vezető, 1000 apszara, közel 100 ezer tanítvány és szolgáló élt.

Tényleg hatalmas a templom.

Ennél az épületnél is találni sok olyan részt, ahol a fák szorítása tartja egybe az omladozó követ. Ez Angkor egyik telán legjellemzőbb vonása.

Ilyen a kambodzsai dzsungel:

Távolba révedek.

Andris és Fruzsi.

Vicces volt, amikor pont azon tanakodtunk, hogy hol üljünk le megenni a gyümölcsökből és péksüteményből álló reggelinket, amikor a magyar szavak hallatára odaköszönt egy lány anyanyelvünkön. A képen körünkben látható Anikó a Buddhista Főiskolán tanul és néhány hetes zarándokúton volt Thaiföldön és Kambodzsában.

A templom-kolostor szellemi és vagyoni gazdagságát jól példázza, hogy a régészek 515 (ebből 430 különböző) istenszobrot találtak Prah Khanban.

A templom nem csupán stílusában de állagát tekintve is Ta Prohmhoz, a kiály édesanyja emlékének szentelt kolostorhoz hasonló (ahol a Tomb Raidert forgatták). A hatalmas fügefák léggyökereinek súlya alatt roskadozó épületegyüttes nagy része restaurálásra vár, de pont ez a vadregényes hangulat adja az épületek varázsát.

Prah Khan a korabeli khmer templomok mintájára keleti tájolású, főbejáratát is itt találjuk.

A falon belül további két körbefutó folyosóval tagolt udvar, galériákkal öszzekötött földszintes épületek, pavilonok és szentélyek sora áll, mint ez is.

Ilyenek a kambodzsai pókok. Ilyet sajnos nem ettem...

Mennyei táncosnők, az aszparák.

A kisebb-nagyobb építmények elrendezését tekintve a Prah Khan kolostor-tempolm egy kisméretű városra hasonlít.

Kőfaragás.

Imádkozó sáska.

És akkor itt van három rövidke video Prah Khanról, ezek talán jobban visszaadják, hogy milyen a hely hangulata. Továbbra is várom a javaslatokat egy linuxos video vágó programmal kapcsolatban.
Források:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Prah_Khan